Super Armando Broja! Shqipëria mposht Hungarinë edhe në Budapest e mban ndezur ëndrrën për Botërorin

Një tjetër fitore historike e Kombëtares shqiptare. Kësaj here kuqezinjtë fitojnë në Budapest 1-0 ndaj Hungarisë, duke mbajtur gjallë ëndrrën për një vend në play-off të Botërorit 2022.

Shqipëria e nisi mirë ndeshjen, duke ushtruar presion, por gjithsesi, munguan gjuajtjet drejt portës hungareze. Rasti më i mirë ishte në minutën e nëntë, ku Bare tenton vetë, pavarësisht se në të dy krahët mund të pasonte, ose te Cikalleshi ose tek Uzuni.

Minuta e 27-të sjell panik te kuqezinjtë. Berisha, Gjimshiti dhe Ismajli përplasen brenda zonës. Gjimshiti largohet me barrelë dhe humbet sfidën. Një dëmtim në dorë për mbrojtësin shqiptar, që zëvendësohet nga Veseli.

Shqipëria shfaqet më agresive, por mungon diçka në 20 metrat e fundit. Uzuni shpërthen dhe humb një rast të artë në fundin e pjesës së parë, por më parë ka pozicion jashtë loje. Mbyllet pa gola e para, ndërsa e dyta nis me një zëvendësim për kuqezinjtë, del Çekiçi dhe futet Bajrami.

Në 65’ Uzuni humb një rast të mirë. Vetëm një minuta më pas, del nga loja Uzuni dhe Cikalleshi dhe në fushë hyjnë Manaj dhe Broja. Në minutën e 74’ na shpëton shtylla. Për të ardhur në minutën e 80-të, kur Broja me një diagonale gjen cepin e portës. Dy gola në historinë e Kombëtares shqiptare ndaj Hungarisë, të dy i shënon Armando Broja. Mbyllet 0-1!

mat topia17 ditë më parë

bravo per golin indivvidual. perndryshe skuadra bene loje per te vjellur. luajne sikur te jene skuader fundjave ne lagje.

Tragic18 ditë më parë

Tranjeri e tha se pse nuk e vendos qe ne fillim brojen qe te jete i fresket dhe te shpoje mbrojten kundershtare kur ekipi kundershtar te jete i lodhur.

• Etmont Belloj
    Etmont Belloj18 ditë më parë

Forca albania 🇦🇱

• Ymer Siqeca
    Ymer Siqeca18 ditë më parë

Te pjerca vidion! Asgje nuk duket, me foto e beni komentin???

• Arben Kalaj
    Arben Kalaj18 ditë më parë

Me ne fund gjetem nje sulmus te madh se kemi vuajtur tere kohen per nje finalizus!

• Toni Jon
    Toni Jon18 ditë më parë

Ky gol nje hap perpara per Shqiperine dhe nje hap gjigand per Brojen.....nje gol autori nga ana e tij. Nuk ndalem se rishikuari..... I urojme sa me shume suksese.....

Bob Dinger18 ditë më parë

Ruani emocionet me Polonine ,atje ndahet shapi nga sheqeri .

Politically Incorrect18 ditë më parë

Uzuni urgjentisht jasht se desh theva televizorin per faj te tij. Lojtar kot perderisa sdi te bej golin. Broja duhet te mesoj te levizi pa top. Duhet te filloj me polonin Broja.

• Erti Bana

Erti Bana

17 ditë më parë

Uzuni dhe me anglin doli perball dhe i ra jashte. Lojtar koti.

• Tom Lleshaj

Tom Lleshaj

@Politically Incorrect Ndeshja e kombetares son ne Poloni nuk i pergjigjej rezultati si koncept loje . Pra edhe ne Hungari te njejtat gabime bem si ne Poloni . Por ne Hungari beme gabime me pak . Edhe zoti nuk te fal perher . Kombetares ton i duhet shum pregatitje fizike e psikologjike . Nje organizator.udheheqes tip Bledar Kole a Lefter Millo i ndjeri . Don zoti mundim edhe Polonin me 12 atehere keta i kan kaluar pritshmerit . Per Uzunin ke te drejt , por ne nuk mund te luajm me ate skem qe per mua do ishte shum e dobishme po te jemi me lart ne pregatitje fizike se kundershtari .

Politically Incorrect

@Tom Lleshaj Mbase Uzuni duhet te luaj me mbrapa dhe jo te ket rolin e sulmuesit kryesor. Hysaj supozohet te jet nje nga lojtatet me te mir tanet por rrezikon shum. Jemi shum pa fat sepse na u vra Gjimsiti. Shpresojm te jen ne nat te keqe Polaket dhe ne nat te mir ne. Ajo 4 me 1 ne poloni ishte pak e egzagjeruar, me te vertet lozem mir atje.

Tom Lleshaj

Shum e sakt konkluzioni jot . Levizjet pa top nxjerr zbuluar lojtaret e tjer . Por nuk jam dakort per Uzunin . Ai krijon raste , edhe keto duhen ne ndeshje . Uzuni asht lojtar i madh . Kete e ka tregue ne fush . Un jam per zevendesimin e Hysit . Nuk me ka pelqyer kurr ky lojtar . Mbase i ka mbarue cikli . Nuk mbahet topi ne mbrojte dhe ne gjysmefushen tende . Kur merr topin menjeher hedh syt perpara ne qoftese ke kujt ia jep , ose qetesohet loja . Megjithate kjo ndeshje mu duk ndeshja ma e mir e kombetares e viteve te fundit . U prononcova se pelqeva verejtjen tane . Urime kombetares kuqe e zi .